איך לטפל בפציעות גב ודורבן ברגל בשירות הצבאי?

במהלך השירות הצבאי חיילים מתמודדים עם המון אתגרים פיזיים. הם נדרשים לבצע תרגילי כוח וכושר על בסיס יומיומי, לעמוד על הרגליים למשך שעות רבות עם נעליים צבאיות לא נוחות, לצאת למסעות ארוכים כשהם נושאים על הגב ציוד כבד, לישון מעט ולקיים אורח חיים הרבה יותר תובעני מכל מה שהיו רגילים אליו.

כתוצאה מכך הם חווים עומס רב, מהמון היבטים, אך בעיקר מההיבט הפיזי. האינטנסיביות הגבוהה מאתגרת את הגוף בדרכים שונות, כך שגם החיילים הספורטיביים ביותר, מתמודדים עם לא מעט קשיים. לעיתים לעומסים הללו יהיה גם מחיר, שיבוא לידי ביטוי בכאבים באזורי שונים בגוף – החל בדורבן ברגל ועד כאבי גב מעיקים.

מהן הסיבות להופעתן של פציעות במהלך השירות הצבאי?

פציעות שנגרמות בעת טירונות 02 או כל טירונות אחרת מופיעות בעיקר כתוצאה מעומס יתר על הגוף, או לחלופין כהשלכה של חבלה. העומס הפיזי שמופעל על הגוף במהלך טירונות באמת יוצא דופן. אומנם הגוף לומד להסתגל אליו בהדרגה ומתחזק בהתאם, אך לעיתים עד שהוא מתחזק יכולה להופיע חולשה ויתפתחו כאבים או פציעות ברקמות. מעבר לכך, ישנן גם חבלות כתוצאה מסיבות שונות ומגוונות. פציעות כתוצאה מחבלות קשה יותר למנוע. עם זאת, ככל שהגוף יהיה חזק ומאומן יותר, כך יהיה קל יותר להימנע מנפילות, עייפות החומר, תנועות לא רצויות וכדומה.

neck1

פציעות נפוצות במסגרת השירות הצבאי

חיילים בטירונות ובשירות הסדיר יכולים להתמודד עם סוגים שונים של פציעות באזורי גוף שונים, אך כאבי גב ודורבן בכף הרגל אלו בין סוגי הפציעות הנפוצות ביותר. חיילים רבים מתלוננים על כאבים ובעיות גב. כאבים אלו מתפתחים בגלל שחיילים ובעיקר לוחמים, מרימים משקל רב ויכולים אפילו לסחוב ציוד כבד למשך ימים שלמים. כאבי הגב לרוב אינם תוצר ישיר של חבלה או אירוע יחיד, אלא שהם מתפתחים לאורך השירות ובמקרים רבים גם מלווים את החיילים לאחר השחרור.

כאבים נוספים שפוקדים חיילים מגיעים מכפות הרגליים ולרוב יהיו תוצר של דורבן. דורבן הוא הסיבה השכיחה ביותר לכאבים בכפות הרגליים, כתוצאה מדלקת בחלקו העליון של העקב. עומס היתר, העמידה הממושכת והנעליים הלא נוחות הם משתנים שיכולים לגרום להיווצרותה של דלקת ולכאבים, ולתופעות לוואי נוספות החל מהופעת בליטה בעקב ועד לאדמומיות ונפיחות.

מה הטיפול בכאבי גב ודורבן ברגל?

השלב הראשון הוא לפנות לגורם מקצועי אשר בהתאם לתלונות שלכם יוכל לאבחן מה בעיה שממנה אתם סובלים. לאחר האבחון יהיה אפשר להתאים את הטיפול. מנוחה היא הטיפול הראשוני החשוב ביותר, גם פיזיותרפיה ועיסוי יהיו יעילים. במקביל יש להפחית את הפעילות הגופנית לתקופה מסוימת כדי למזער את העומסים על הגוף.

לעיתים יוחלט גם על מתן טיפול תרופתי שיכול להקל ולהפחית את הכאבים. למידע נוסף על טיפול בדורבן ברגל לחצו כאן.

כמו כן, יש גם טיפולים משלימים כמו נטורופתיה, דיקור סיני, לייזר רך, שזהו דיקור ללא מחטים לבעיות כאב מסוגים שונים, רפואת תדרים ושילוב בין שיטות טיפול שונות בהתאמה אישית.

פתח צ'אט
צרו איתי קשר!
היי! מה כואב לכם?