מה זה רפואה סינית?

  • רפואה סינית היא שיטת ריפוי קדומה אשר היוותה את שיטת הריפוי המקובלת בסין כבר לפני 2000 שנה ועד היום.
  • ברפואה הסינית נעשה שימוש בצמחי מרפא, דיקור ושיטות טיפות שונות במגע. 
  • הרפואה הסינית מתבססת על ניסיון קליני רב שנים, אך אינה בגדר מדע מדויק ואינה מסובבת על ראיות ומחקרים כמו הרפואה המערבית.

איך התחילה רפואה סינית?

בכתבים ההיסטוריים ניתן למצוא שימוש ברפואה טבעית ומשלימה בפולחנים שמאניים.

הם האמינו שמחלות מגיעות משדים ורוחות רעות אותן גירשו רופאי אליל או כוהנים בטקסים מיוחדים.

הכתב הראשון של הרפואה הסינית הוא "ספר הרפואה של הקיסר הצהוב", מהמאה הראשונה לספירה.

ספר זה הוא הספר הקדום ביותר אשר מציג את התאוריות המקובלות ברפואה הסינית.

רפואה סינית הפכה לשיטת הטיפול המקובלת במזרח.

בשנת 1971 ביקר בסין הנרי קיסינג'ר, אליו העיתונאי ג'יימס רסטון, שחש ברע במהלך הביקור ונזקק לניתוחכריתת תוספתן.

ההרדמה המקומית כללה גם דיקור סיני והבערת עשבים וקידמה את הרעיון של כח האילחוש של הרפואה הסינית.

רוצים לקבל טיפים, מתכונים ועדכונים?

על מה מתבססת רפואה סינית?

רפואה סינית רואה את האדם כחלק מהטבע וכך עליו להתנהל.

כאשר חיים בזרימה עם חוקי הייקום זוכים בזרימת אנרגיה תקינה ובריאות שלמה, או כפי שמכונה "דאו".

בכל ייצור חי קיימת זרימת אנרגיה תמידית המקנה איזון לגוף. כאשר זרימת האנרגיה אינה מאוזנת, תקועה או חסומה, נוצר חוסר איזון ותחלואה.

מטרת הרפואה הסינית להביא לאיזון תנועת האנרגיה "צ'י" בשיטות שונות כגון:

  • תזונה- לתזונה חשיבות רבה ברפואה הסינית. לכל מזון יש איכות שהוא מביא עימו. לדוגמא אוכל בעל אנרגיה קרה יגרום לקירור הגוף ויש לצרוך אותו בתקופות הקיץ. מזונות בעלי אנרגיה חמה יגרמו לחימום הגוף ויש לצרוך אותם בחורף. האנרגיה של מזון נוסעת מגורמים רבים. כגון: זמן הבישול (ככל שהבישול ארוך יותר המזון סופג יותר חום),חריפות (מזון חריף הוא מחמם) וכד'. מזונות כמו מוצרי חלב נחשבים מזונות מקררים, גם אם יוגשו חמים. ומזונות בעלי איכות מחממת כמו ג'ינג'ר וקינמון יחממו גם אם יוגשו קרים. 
  • צמחי מרפא- לצמחי המרפא יש יכולות ריפוי והם הבסיס לרוקחות המערבית. בטיפול בצמחים בסינים מבוסס על פורמולות מורכבות של מגוון צמחים אשר השילוב שלהם יותר סינרגיה ויש לו איכויות טיפול חזקות. צמחי המרפא הסינים מקוטלגים עפ"י טעמם. לדוגמא: טעם מר יגרום להנעה של מערכת העיכול, צמחים "ארסיים" ישמשו להדרת פתוגנים (וירוס, חייידק, פטרייה וכד'), צמחים מתוקים יחזקו, צמחים חמוצים יניעו ויפתחו חסימות וכד'
  • דיקור סיני- הרפואה הסינית מתבססת על התאוריה כי בגוף יש זרימה תמידית של אנרגיה הנעה בערוצים מוגדרים אשר נקראים מרידיאנים. על כל מרידיאן יש נקודות דיקור ולכל נקודה יש תכונות המאפיינות אותה. בעזרת דיקור הנקודות האלה ניתן לאזן ולהסדיר את זרימת הצ'י ולשפר את תפקוד מערכות הגוף. הדיקור הסיני מתבצע במחטים דקות ועדינות ובדר"כ הוא אינו כואב ואינו גורם לדימום. יתכן שיורגש זרם הממחיש את זרימת הצ'י.
  • דיקור בלייזר רך ללא מחטים- לכל מי שמפחד ממחטים יש היום טכניקות דיקור ללא מחטים כמו דיקור בלייזר רך בו בדיקור מבוצע בקרן לייזר רך. הוא אינו מורגש כלל (למעשה מדובר על "דיקור באור") ויעיל כמו שימוש במחט, לפעמים אפילו יותר.
  • כוסות רוח- למרות המשפט הידוע "כמו כוסות רוח למת…" הטיפול בכוסות רוח הור יעיל מאוד. בעבר נהגו להשתמש בכוסות זכוכית אשר יצרו בתוכן ריק עם להבה והניחו על הגוף. הריק יצר ואקום אשר גרם לשטף דם מקומי. ברעיון שמאחורי הטיפול הוא ליצר נזק קטן אשר יעודד את הגוף להתגייס לאותו האזור, להזרים הרבה דם ולעודד את ריפוי המקום הכואב או הפגוע. הטיפול בכוסות רוח אכן כבר לא יעזור למת..אבל יכול להיות לעזר רב למי שסובל מכאב או מחלות שונות. כיום משתמשים גם בכוסות פלסטיק וגובות סיליקון. הטיפול הוא בטוח ואין סכנת כוויה.
  • גואה שה– טכניקת מגע בה מגרדים את העור עם חפצים שונים במטרה ליצור תנועה של צ'י ולפזר את תקיעות הדם והצ'י הגורמת לכאב. הטיפול עלול לכאוב ולהשאיר סימנים למספר ימים אך עוזר לטיפול בכאבים אקוטים.
  • הקזת דם- בעזרת הקזת דם ניתן לשחרר אזורים בהם יש תקיעות של דם או לפנות חום באיבר או מרידיאן. לעיתים לאחר הדיקור מניחים על אזור הדיקור כוס רוח במטרה לעודד את הקזת הדם. חשוב לציין כי כמות הדם המוקז היא קטנה. בדר"כ מדובר במספר טיפות בודדות. זהו טיפול המבוצע במצבים אקוטים של כאב וחום ומביא להקלה מהירה.

האבחון באמצעות רפואה סינית

האבחון ברפואה הסינית נעשה עפ"י אבחון הלשון והדופק המשקפים למטפל את מצבו של המטופל. ממצאים אלה, בנוסף לתשאול מקיף מאפשרים למטפל לבנות תוכנית טיפול מותאמת שמטרתה להביא לאיזון ולטפל במקור הבעייה ולא רק בסימפטומים עליהם מתלונן המטופל.

 

רפואה סינית כיום

הטיפול באמצעות רפואה סינית הופך מקובל יותר משנה לשנה ונכנס בשנים האחרונות גם לבתי החולים ולקופות החולים. מטופלים רבים אשר  התאכזבו מהרפואה המערבית מחפשים פתרון אמיתי ולטווח ארוך ואינם מסתפקים בלקיחת תרופות עם תופעות לוואי רבות.

בקליניקה, אני משלבת את הטיפול ברפואה סינית עם שיטות טיפול רבות נוספות כגון נטורופתיה וגם עיסוי בכדי להעניק למטופלים שלי טיפול אפקטיבי ומהיר. אני נעזרת בלייזר רך בכדי לייעל את הטיפול ולבצע דיקור ללא מחטים.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן